Rovný start je zaměřen na podporu rodičovských kompetencí romských rodičů dětí ve věku 0-6 let (včasná péče). Řeší dva na sebe navazující problémy – nízkou úroveň či absenci některých rodičovských kompetencí u rodičů žijících v sociálně vyloučených lokalitách a z toho vyplývající špatnou či nedostatečnou připravenost dětí na nástup do základní školy. Do projektu se v průběhu roku 2013 zapojilo celkem 37 rodin.
Hlavní aktivitou byl speciální program předškolní přípravy zaměřený na rozvoj dovedností dítěte potřebných pro zahájení vzdělávání v mateřské a základní škole. Tento program probíhal 4x týdně 4 hodiny, průměrná měsíční docházka byla 20 dětí. Rodiče většinou pouze doprovázeli děti na aktivitu a zpět, naším cílem však bylo rodiče do aktivit přímo zapojit, což se závěrem projektu také podařilo.
Osvědčenou formou předávání informací byla společná setkávání s rodiči a dětmi, témata setkání vycházela z potřeb a zájmu rodičů. Uspořádali jsme 13 besed a „workshopů“, kterých se zúčastnilo celkem 113 dospělých a 147 dětí. Tématy byly např. školní zralost a náležitosti zápisu do MŠ a ZŠ, hygiena a výživa dětí, psychomotorický vývoj dětí, bezpečnost dětí aj.
Pořádali jsme také tzv. aktivizační akce pro rodiče s dětmi, jejichž cílem bylo zpestřit program projektu a oslovit nové zájemce o zapojení se do jeho aktivit. Proběhlo celkem 13 těchto akcí. Důležitou aktivitou byla např. každoměsíční návštěva Knihovny města Ostravy, pobočka Přívoz, spojení s programem pro děti, dále se jednalo o výlety nebo komunitní setkání na zahradě naší organizace či prostorách rodičovského centra.
Záměrem projektu „Rovný start“ je začlenit romské děti do inkluzivních škol, které takovéto děti bez předsudku přijmou a jsou ochotné spolupracovat s romským rodičem. Rodiče byli informováni o výhodách docházky dětí na nesegregovanou školu.
Díky projektu se také součástí našeho pracovního kolektivu staly 3 maminky, pocházející z místní lokality, které zpočátku byly pouze zapojenými rodiči, ale postupně se staly dobrovolnými pracovnicemi, vzdělávaly se v rámci projektu, a nyní jsou zaměstnané v naší organizaci. V průběhu projektového období získaly plnou odbornou kvalifikaci pracovníka v sociálních službách. Všichni pracovníci projektu rozšířili své dovednosti na 7 seminářích vzdělávacího programu „Začít spolu“, jedna pracovnice se zúčastnila stáže ve Švédsku a workshopu na Slovensku.
Podobné projekty jako je Rovný start realizuje společně s naší organizací také několik dalších neziskových organizací působících v České republice – výstupy z realizace těchto projektů poslouží jako podkladový materiál pro zavádění systémových opatření na podporu včasné péče o děti sociálně znevýhodněné.
Žádné komentáře:
Okomentovat